Kalendář akcí AV21

Dnes < 2020 >  < listopad > 
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Klimatická změna a její důsledky

Ve čtvrtek 13. října 2016 proběhl v budově Akademie věd na Národní třídě seminář na téma Klimatická změna a její důsledky. Tento pětihodinový blok přednášek zakončený panelovou diskusí zorganizovalo oddělení Klimatologie Ústavu fyziky atmosféry AV ČR v rámci programu Přírodní hrozby – Strategie AV21.

 

Na semináři vystoupili špičkoví odborníci, kteří ve svých oborech představují elitu na evropské úrovni. Dr. Radan Huth z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy nejprve seznámil posluchače s pozorovanými změnami klimatu v nedávné minulosti a jejich přirozenými příčinami. Vysvětlil mechanismy, které globální oteplování způsobují a také jakým způsobem přispívá k oteplování lidská společnost. Ukázal, jak se nárůst globální teploty vzduchu projevuje v Arktidě i v tropech a jak na změnu teploty vzduchu reaguje oceán. Nastínil také způsoby, jakými naše společnost ke změnám přistupuje. Dr. Martin Dubrovský z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ukázal, jakým způsobem se modeluje současné a odhaduje budoucí klima a jaké změny klimatických prvků a různých klimatických indexů lze očekávat v Evropě v následujících dekádách. Představil specifickou a jedinečnou metodu pro výpočet denních řad klimatických prvků v budoucím klimatu. Tyto řady se dále používají při tvorbě scénářů vývoje zemědělské produkce, při plánovaní výsadby dřevin v lesnictví a v neposlední řadě pro hydrologická opatření pro blízkou budoucnost.


Po přestávce vystoupil Prof. Robert Wilby z Loughbourghské univerzity ve Velké Británii. Ve své přednášce se zaměřil na problémy spojené s vydatnými dešti, kterým nebývale často čelí v poslední době Britské ostrovy. Z jeho příspěvku vyplynulo, že efektivní opatření spočívají v kombinaci včasného a účinného varování společně s přizpůsobením se novým podmínkám. Adaptace ve Velké Británii spočívá zejména ve výstavbě nových obytných zón v relativně bezpečných oblastech. Z konkrétních projektů, které řeší prof. Wilby se svým týmem, bylo prezentováno například testování metod vedoucích ke zmírnění nadměrného ohřevu vody ve vodních tocích. Poslední přednáška se týkala českého zemědělství a způsobů jeho adaptace na předpokládané změny klimatu. Prof. Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně seznámil účastníky semináře s problémy, které trápí české agronomy v důsledku již pozorovaných změn klimatu, zejména s nedostatkem vody v důsledku oteplování. Představil projekt „intersucho“ , který poskytuje uživatelům aktuální a velmi podrobné informace o rozložení teplot, srážek a míře půdního sucha nejen na území České republiky, ale také v celé střední Evropě. Vysvětlil, jak v rámci projektu spolupracují agroklimatologové s českými zemědělci a kde lze na webovém portálu najít údaje, které pomáhají zemědělcům plánovat nejen zemědělské práce, ale také odhadnut budoucí ceny významných zemědělských komodit. V neposlední řadě seznámil návštěvníky s konkrétními očekávanými projevy klimatické změny v České republice a jejich důsledky pro české zemědělství.


V závěrečné diskusi byly zodpovězeny dotazy z publika, například jakou měrou přispívá ke skleníkovému efektu chov dobytka v našem regionu a zda je reálné změnit hlavní hospodářské plodiny, které se v současnosti u nás pěstují.

Konference významně přispěla k informovanosti o probíhající klimatické změně ve světě i v České republice a východiscích, jakými může lidstvo zmírnit rychlost oteplování v globálním měřítku i jak se lze změnám klimatu a jejich projevům přizpůsobit na lokální úrovni.

 

Prezentace:

 

 

 

4. 11. 2016